روز بین المللی جوانان

روز بین المللی جوانان
در سال 1985 میلادی سازمان ملل متحد برای نخستین بار روز جهانی جوانان را گرامی داشت. گفتنی است، وزاری کنفرانس جهانی برای جوانان، بین روزهای 8-12 اوت 1998 نشستی در لیسبون، پایتخت پرتغال برگزار کردند، که طی آن پیشنهادات لازم بمنظور برسمیت شناختن روز جهانی جوانان تدوین شد. متعاقباً مجمع عمومی سازمان متحد، در  روز 17 دسامبر 1999– با تصویب قطعنامه 54/120 روز 12 اوت را به عنوان روز جهانی جوانان برسمیت شناخت. مجمع عمومی سازمان ملل متحد، یعنی مهم ترین نهاد برای همکاری های بین المللی میان کشورها، پرداختن به موضوع جوانان را یکی از اولویتهای 15  گانه خود قرار داده است. تجزیه و تحلیل علمی مسائل مربوط به جوانان و ارتباط آنها بااختلافات  خشونت آمیز یکی از اولویت های این سازمان محسوب میشود.
   اما پرسش این است که چگونه میتوان با جوانان، بویژه در کشورهای در حال توسعه وارد تعامل و گفتگویی سازنده شد؟ به گفته ویملندو جها، مدیراجرایی یک سازمان غیر دولتی از هند، ” شهروندان در یک نظام دموکراسی رشد و ترقی می کنند و دموکراسی در یک جامعۀ فعال، ثبات یافته، وآزاد شکوفا می شود . یک جامعۀ مدنی آزاد هم همین طور! در دموکراسی های امروزی جهان، نظریه و قدرت جامعۀ مدنی تبدیل به نیرویی قدرتمند شده است. آن چه در مصر شاهد بوده ایم نشان از این دارد که نباید هرگز صدا و احساسات جامعۀ مدنی را نادیده گرفت. مشکل می توان [این صدا ها را] برای مدت زیادی سرکوب کرد.”
 رویکرد تعامل و گفتگو با جوانان، بمنظور تشویق آنها به مسولیت پذیری هر چه بیشتر در جامعه، از دید رهبران بین المللی، بویژه ایالات متحده، به مرزهای جغرافیایی یک منطقه خاص محدود نمیشود. در آغاز سال جاری، هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا در نشستی در دوحه، پایتخت قطر با رهبران جامعه مدنی و تجاری دیدار کرد. پرداختن به مسئله جوانان و ایجاد فرصتهای شغلی و آموزشی یکی از محورهای اساسی این دیدار بود. خانم کلینتون، با توجه به رشد سریع جمعیت جوان زیر سی سال در منطقه تاکید کرد:” با ارائه دیدگاه مناسب، راهبرد صحیح، و التزام شما می توانید به ساختن آینده ای مبادرت کنید که نسل جوان شما به آن معتقد باشد و از آن پشتیبانی و دفاع کند. اینک زمان آن فرارسیده که به جامعۀ مدنی نه به عنوان یک تهدید، بلکه به عنوان یک شریک نگریسته شود. اکنون زمانی است که نخبگان همه جوامع باید در آیندۀ کشورشان سرمایه گذاری کنند.”
شماری از نهاد های دولتی و سازمان های غیر دولتی، در سراسر ایالات متحده تلاش دارند با تدوین و ارائه ابتکار و راهکارهای تازه، زمنیه مشارکت هر بیشتر جوانان در فعالیتهای مربوط به جامعه مدنی در جوامع در حال رشد را فراهم کنند. در همین راستا و در سال گذشته، خانم سوزان رایس، نماینده دائم ایالات متحده در سازمان ملل متحد طرحی با عنوانجهان شما، آینده شما: صداهای یک نسل جدید را ارائه داد. بر اساس این طرح، جوانان زیر 21 سال از سراسر جهان میتوانستند پاسخ خود در مورد این پرسش که “حیاتی ترین چالش پیش روی نسل شما در زمینه صلح و امنیت جهانی چیست؟ را به این شورا ارسال کنند. در روز 21 دسامبر 2010، ایالات متحده و 14 عضو  دیگر شورای امنیت سازمان ملل متحد، پیرامون بررسی سه ایده برتر ارائه شده توسط جوانان گردهم آمدند. براستی چنین رویکردی نسبت به مسئله جوانان، توسط شورای امنیت سازمان ملل متحد که شماری از قدرتمند ترین کشورهای صنعتی جهان در آن عضویت دارند، بیانگر اهمیت موضوع جوانان در راستای تعامل و ایجاد فرصتهای هر چه بیشتر برای آنها است.
 جنبه دیگر برسمیت شناختن روز جهانی جوانان توسط سازمان ملل متحد، ایجاد ساختارهای عملی در چارچوب فعالیتهای جامعه جهانی به منظور بهبود شرایط اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، و آموزشی جوانان- بویژه در کشورهای در حال توسعه است. در همین ارتباط، سازمان ملل متحد تا کنون در زمینه مبارزه با فقر و گرسنگی، ایجاد امکانات بهداشتی،آموزشی، و اشتغال فعالیت های زیادی داشته است. بسیار گفته شده، که آینده جوامع بشری و جهان در دست جوانان است.  حقیقت این است که جوانان و جوامع انسانی هر دو نیازمند یکدیگر هستند. سلامت، شایستگی، و پیشرفت هر یک از این دو در گرو تنظیم رابطه منطقی متقابل با یکدیگر است.
 12 اوت- روز جهانی جوانان بر تمام دختران و پسران جوان در سراسر گیتی خجسته باد.       

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s