اعلامیه مطبوعاتی

اعلامیه مطبوعاتی در مورد حفظ محیط زیست و محدود سازی استفاده از خریطه ها و ظروف یکبار مصرف پلاستیکی

دوشنبه 21 میزان 1393

گروه دادخواهان رضاکار کار کابل از نهادهای مدنی که شامل: بنیاد فرهنگ و جامعه مدنی، موسسه افغان های متأثر از مایل، موسسه خدماتی و تعلیمی زنان ا فغان، موسسه رهبران آینده، موسسه دسترسی برای معلولین افغان، موسسه خدمات حقوقی زنان افغان و مرکز تعلیمی زنان افغان می باشد، افتخار دارند تا برای حل معضل عمده در زمینه رسیدگی به معضل آلودگی محیط زیستی که به دلیل استفاده بی رویه از خریطه ها و ظروف یکبار مصرف پلاستیکی بودجود آمده، دادخواهی نمایند. تشریف آوری شما به این کنفرانس نشان دهنده حمایت شما از روند دادخواهی در زمینه رفع معضل یادشده می باشد. گروه دادخواهان رضاکار کابل افتخار حمایت بیش از 700 تن از باشندگان کابل که اکثریت شان را جوانان تشکیل می دهند، طی کمپاین جمع آوری امضاء بدست  آوردند.

یکی از نگرانی های موجود در کشور آلودگی محیط زیست می باشد که پلاستیک جزء اساسی این آلوده گی ها به شمار می رود. به اساس معلومات اداره ملی حفاظت محیط زیست افغانستان 70 فیصد آلودگی های جامد شهر های عمده افغانستان را پلاستیک تشکیل میدهد که نه تنها محیط را  آلوده ساخته است بلکه در اکثر ساحات فرش نباتی قدپست و قد بلند را نیز تحت تأثیر قرار داده و همچنان باعث آلودگی آبهای سطحی و حتی زیر زمینی گردیده است. اگر پلاستیک در سطح زمین بماند کثافات جامد را بوجود می آورد، سوزانده شود باعث آلودگی هوا می شود و اگر دفن گردد به سبب عمر طولانی و غیر قابل تجزیه بودن آن که به مدت 100 تا 300 سال در خاک باقی می ماندآسیب های جدی دیگری را به همراه خواهد داشت.

اداره ملی حفاظت محیط منحیث یک اداره مستقل، مسئول انسجام ونظارت از امور حفاظت و احیای محیط زیست، جلوگیری از آلودگی های محیط زیستی و مسئول تطبیق احکام قانون محیط زیست در سطح  کشور می باشد.

به تأسی از مصوبه شماره(41) 1390/10/20 شورای وزیران تمامی شاروالی ها موظف گردیده اند تا از  آغاز سال 1390، استعمال خریطه های پلاستیکی را در تمامی دکان های مرکز و ولایات کشور ممنوع قرار دهند. در این مصوبه همچنان تذکر رفته است که: وزارت های صحت عامه، اطلاعا و فرهنگ، و مشاور ریاست جمهوری در امور صحت، اضرار استفاده از خریطه های پلاستیکی را از طریق وسایل ارتباط جمعی پیوسته به اذهان عامه برسانند.

همچنان در مصوبه مورخ 1390/1/8 شورای وزیران که آخرین هدایت در این زمینه می باشد»وزارت تجارت و صنایع، تولید خریطه های پلاستیکی را در داخل کشور قطع نموده و وزارت مالیه ورود آن را از طریق گمرکات کشور ممنوع قرار بدهد».

به اساس معلومات دست داشته گروه دادخواهی ا قدامات جدی برای تطبیق فرامین و مصوبه ها توسط ارگان های دولتی ذیربط در طی چهار سال گذشته صورت نگرفته، بناءً پیشرفت و دست آ ورد در زمینه موجود نیست.

با در نظر داشت این معضل گروه دادخواهان رضا کار کابل از رسان های محترم تقاضا به عمل می آورد تا در رسانیدن صدای ما به مسئولین ما را همکاری نمایند تا برای حل این مشکل توسط حکومت جدید به صورت جدی اقدامات روی دست گرفته و از فاجعه صحی و محیط زیستی که شهر نشینان به خصوص باشندگان شهر کابل مواجه اند، را نجات دهیم.

برای معلومات بیشتر با ما به تماس شوید:

شماره تماس: +93796804497 

ایمیل: hakimyar.t@gmail.com—shakiblab4@gmail.com

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s